Śląskie Centrum Ubezpieczeń

696 776 776

Ubezpiecz Dom – mała składka DUŻY spokój

Czy ubezpieczenie domu i mieszkania jest obowiązkowe?
To zależy dla kogo. Można odpowiedzieć: i tak, i nie. Statystyki pokazują, że coraz częściej ubezpieczamy swoje domy/mieszkania nawet wtedy, gdy nie jesteśmy do tego zobowiązani. Szacuje się, że nawet 80% właścicieli mieszkań w Polsce ubezpieczyło swój dom. Pokazuje to,
że Polak nie jest już mądry po szkodzie, ale zaczyna być świadomy zagrożeń i uczyć się na cudzych błędach i wie już, że ubezpieczenie domu po prostu się opłaca.

Ubezpieczenie domu jest dobrowolne, poza pewnymi wyjątkami:
– Wykupienia polisy mieszkaniowej może wymagać bank przy udzielaniu kredytu hipotecznego.
– Obowiązkowe jest również ubezpieczenie gospodarstwa rolnego wraz z budynkami, jeśli jego powierzchnia przekracza 1 hektar.

Ubezpieczenie domu jest obowiązkowe, czy też nie, jest po prostu opłacalne. Dlaczego?
Przede wszystkim dlatego, że dobre ubezpieczenie domu obejmuje swoim zakresem wiele różnych sytuacji i chroni nas zarówno przed zalaniem, kradzieżą, jak i spięciami w sprzętach wywołanymi przez burze. Podstawowe ubezpieczenie domu lub mieszkania ma za zadanie chronić mury (ściany, dach, fundamenty) i najczęściej elementy stałe (trwale przytwierdzone wyposażenie) przed konsekwencjami zdarzeń losowych (np. pożar, zalanie, uderzenie samochodu, huragan czy upadek samolotu). Liczba zdarzeń w pakiecie zależy od towarzystwa, które decyduje o tym, czy dane zdarzenie znajduje się w wariancie podstawowym, czy rozszerzonym, tzw. All Risk. Ubezpieczenie domu i mieszkania można rozszerzyć o ochronę wyposażenia. To wszystkie przedmioty, które nie są na stałe przytwierdzone podłoża. Do wyposażenia zaliczają się też zwierzęta domowe (od tych samych zdarzeń, co mury i stałe elementy oraz od kradzieży z włamaniem). Inne dodatkowe ryzyka to m.in. powódź, przepięcie, wandalizm, dewastacja czy stłuczenie przedmiotów szklanych.
Są jeszcze opcje dedykowane lokatorom, czyli OC w życiu prywatnym (np. zalanie sąsiada – bardzo przydatna opcja!), domowy Assistance, pomoc prawna i ubezpieczenie NNW. Prawda jest taka, że w indywidualnie dopasowanej ochronie, ubezpieczyć można tak właściwie wszystko od wszystkich ryzyk.
Jeśli zapytacie, czy „ubezpieczenie domu – czy jest obowiązkowe?” można więc z całą pewnością stwierdzić – nie jest, ale mądrze jest je kupić. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy gwałtowne zjawiska pogodowe lub inne przyczyny z zewnątrz, mogą nas postawić w obliczu niespodziewanych i ogromnych wydatków związanych z naszym domem.
Bądź mądry przed szkodą. Kup ubezpieczenie.